Politechnika Rzeszowska podczas Dnia Wodoru w Krośnie
Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie był organizatorem Dnia Wodoru. W organizację tego wydarzenia włączyła się także Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza jako partner strategiczny. Dzień Wodoru miał na celu popularyzację wiedzy na temat możliwości wykorzystania wodoru.
W perspektywie kilkunastu/kilkudziesięciu lat przed ludzkością stoi perspektywa zmiany nośnika energii. W przypadku wahań podaży energii elektrycznej uzyskiwanej z OZE (dla energii słonecznej i wiatrowej) oraz wahań popytu (dla energetyki jądrowej) ważnym aspektem jest efektywne magazynowanie energii. Do tego celu idealnie nadaje się wodór uzyskiwany podczas procesu elektrolizy. Materializująca się na naszych oczach rewolucyjna zmiana wymaga budowy świadomości oraz zapewnienia kadr dla tego sektora.
Dzień Wodoru
To wyzwanie kształcenia oraz popularyzacji jako pierwsza na Podkarpaciu podjęła „Naftówka”, czyli Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie, organizując Dzień Wodoru. Mimo sierpniowego terminu tego wydarzenia nawiązującego do masy atomowej wodoru (1.0 08u) piknik cieszył się dużym zainteresowaniem.
Pomysł zorganizowania Dnia Wodoru narodził się w trakcie prac nad przygotowywaniem dokumentu Porozumienia Wodorowego przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Ponieważ w pracach tych czynny udział biorą przedstawiciele naszej uczelni, w organizację Dnia Wodoru jako partner strategiczny włączyła się Politechnika Rzeszowska. Dzięki zaangażowaniu prof. Andrzeja Majki, kierownika Katedry Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej można było się pochwalić pierwszym w Polsce statkiem powietrznym napędzanym wodorem – motoszybowcem AOS H2. Przy takim wydarzeniu nie mogło także zabraknąć kół naukowych. Widowiskowe pokazy chemiczne i fizyczne, tym razem pod opieką prof. Tomasza Więcka, zorganizowane pod hasłem „Wokół wodoru i nie tylko …” przez Koło Naukowe Studentów Chemii „Esprit” z Wydział Chemicznego i oraz Koło Naukowe Foton z Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej, zgromadziły wielu widzów.
Zainteresowanie wśród uczestników wzbudziła także prezentacja bolidu zbudowanego przez Studenckie Koło Naukowe Formula Student oraz łazika marsjańskiego z Legendary Rover Team, kół naukowych z Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa. Atrakcje zaproponowane przez Politechnikę Rzeszowską dopełniały obserwacje astronomiczne, przygotowane przez dr. inż. Marcina Kowalika z Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej, podczas których przy użyciu spektroskopów można było zobaczyć wodór w gwiazdach oraz sztucznych źródłach światła. Oprócz Politechniki Rzeszowskiej w wydarzeniu brały również udział inne uczelnie, instytuty i organizacje, m.in.: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet Wrocławski, Centrum Badawcze KEZO PAN, Centrum Nauki „Łukasiewicz”, Fundacja Kierunkowskaz, Instytut Nafty i Gazu, Instytut Badań Edukacyjnych, Muzeum w Bóbrce.
Podkarpacka Dolina Wodorowa
Większość krajów obecnie pracuje nad strategiami wodorowymi, w których produkcja tzw. zielonego wodoru jest jednym z kluczowych aspektów, a jego wykorzystanie pozwoli na wdrożenie zeroemisyjnej gospodarki. Na to wyzwanie jako jeden z pierwszych regionów odpowiedziało Podkarpacie, gdzie podpisano List Intencyjny na rzecz utworzenia Podkarpackiej Doliny Wodorowej, wykorzystując doświadczenia z prężnie działającej Doliny Lotniczej. Jednym z piętnastu sygnatariuszy Listu Intencyjnego podpisanego w Rzeszowie 18 maja 2021 r. jest Politechnika Rzeszowska – największa i najprężniej działająca uczelnia techniczna w regionie. Sygnatariusze listu, wśród których znajdują się m.in. Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Rzeszowa i Burmistrz Sanoka, Instytut Energetyki, Dolina Lotnicza, rzeszowskie uczelnie oraz firmy reprezentujące innowacyjny przemysł w regionie, zadeklarowali współpracę na rzecz stworzenia otoczenia biznesowego i technologicznego oraz wykorzystanie potencjału naukowo-badawczego w celu budowy łańcucha wartości gospodarki wodorowej przez realizację m.in. innowacyjnych przedsięwzięć naukowych, technologicznych, przemysłowych oraz projektów inwestycyjnych.
Jedną z kluczowych technologii wodorowych reprezentowanych przez Podkarpacie może być wykorzystanie wodoru jako paliwa w motoryzacji, transporcie kolejowym, a przede wszystkim w lotnictwie, dla którego Podkarpacie jako Dolina Lotnicza może się stać liderem na skalę światową. Obecnie trwają prace nad budową doświadczalnej komory spalania wodoru, która jest odpowiedzią na zapotrzebowanie takich technologii w branży lotniczej.
Wychodząc naprzeciw transformacji energetycznej, na Politechnice Rzeszowskie 13–14 września 2021 r. w ramach VI już edycji konferencji naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywy rozwoju” zostanie rozwinięta tematyka strategicznych celów transformacji energetycznej. Prowadzone będą dyskusje naukowe i eksperckie, które skoncentrują się m.in. na zagadnieniach zastosowania wodoru, krytycznych minerałów, nowego rynku gazu ziemnego czy morskiej energetyki wiatrowej.