Politechnika Rzeszowska uroczyście zainaugurowała 69. Rok Akademicki
11 października Politechnika Rzeszowska zainaugurowała nowy Rok Akademicki 2019/2020. W uroczystości inauguracyjnej wzięli udział pracownicy Uczelni, studenci, doktoranci, władze województwa podkarpackiego, przedstawiciele służb mundurowych, lotnictwa oraz duchowieństwa.
W swoim przemówieniu Rektor prof. dr hab. inż Tadeusz Markowski mówił m.in. o realizowanych inwestycjach, potencjale i możliwościach Uczelni oraz zmianach, które Politechnika Rzeszowska wdraża w związku z reformą szkolnictwa wyższego.
W uroczystym rozpoczęciu nowego roku akademickiego wzięli udział pracownicy i studenci Uczelni oraz liczni goście. Byli wśród nich Ewa Leniart - Wojewoda Podkarpacki, Władysław Ortyl - Marszałek Województwa Podkarpackiego, Marek Ustrobiński - Wiceprezydent Rzeszowa, ks. dr Jan Wątroba - Biskup Rzeszowski, parlamentarzyści, samorządowcy z regionu, duchowni, przedstawiciele świata nauki, służb mundurowych, lotnictwa oraz instytucji współpracujących z Politechniką Rzeszowską.
Rozpoczynając swoje przemówienie prof. Tadeusz Markowski zasygnalizował, że w przyszłym roku odbędzie się jubileusz 70-lecia istnienia Uczelni, i że kluczowe w tym momencie będzie spojrzenie na teraźniejszość i w przyszłość.
- Z przeszłości należy czerpać naukę, ale należy żyć i funkcjonować w „tu i teraz". Przyszłość można planować ale nawet "jutro" jest trudne do zdefiniowania - mówił Rektor.
- Minione trzy lata pokazały, że był to dla władz wszystkich uczelni państwowych okres niezmiernie trudny. Okazało się, że środowisko akademickie nie jest miejscem wolnym od agresji, zastraszania i przemocy psychicznej. Dwóch naszych Kolegów Rektorów z Politechniki Gdańskiej i Opolskiej nie doczekało końca kadencji. Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich w Stanowisku z dnia 20 sierpnia 2019 r. jednoznacznie potępiła język nienawiści i narastające akty agresji - kontynuował prof. Markowski.
Do czynników, które mają wpływ na potencjał Uczelni i kształtowanie przyszłości Rektor zaliczył studentów, kadrę naukowo-dydaktyczną oraz stabilność finansową Uczelni. - Nasza uczelnia cieszy się sporym uznaniem w regionie. Na rok akademicki 2019/2020 przyjęliśmy ogółem 3 927 studentów – o 130 więcej niż w roku poprzednim. Od roku 2016/2017 mamy ponad 8 500 kandydatów przy każdej rekrutacji, zatem liczba chętnych przewyższa liczbę przyjętych o ponad 100%. Fakt, że liczba kandydatów nie zmniejsza się, a nawet nieznacznie rośnie, jest ewenementem w skali całego kraju i świadczy o dużej renomie naszej Uczelni.
Kończąc przemówienie prof. Tadeusz Markowski życzył całej społeczności akademickiej płynnego wejścia w ten szczególny okres, tak aby następcy mieli w pełni uformowaną szkołę wg nowej ustawy.
Przedstawiciele studentów pierwszego roku oraz przedstawiciele doktorantów złożyli w trakcie inauguracji uroczyste ślubowanie. Ślubowanie od studentów odebrał prof. Grzegorz Masłowski, Prorektor ds. kształcenia a od doktorantów prof. Grzegorz Budzik, Prorektor ds. nauki.
Tym co wyróżnia Politechnikę Rzeszowską jest kształcenie pilotów lotnictwa cywilnego. W ciągu ponad 40 lat funkcjonowania Ośrodka Kształcenia Lotniczego wykształcono ponad 800 pilotów, którzy pracują w liniach lotniczych na całym świecie, sławiąc dobre imię Uczelni. W czasie inauguracji, kolejnych 40 studentów kierunku "Lotnictwo i kosmonautyka", specjalności "Pilotaż" otrzymało certyfikat ukończenia szkolenia do licencji pilota komunikacyjnego. To największa liczba w historii Politechniki.
W tym roku Światowe Stowarzyszenie Lotników Polskich nadało wyróżnienie prymusowi wśród lotników mgr. inż. Adamowi Sadowskiemu. Wyróżnienie wręczył prof. dr. hab. inż. Marek Grzegorzewski, Wiceprezes Światowego Stowarzyszenia Lotników Polskich.
Podczas inauguracji wręczono także odznaczenia dla zasłużonych pracowników Uczelni. Tę część ceremonii przeprowadził prof. Mariusz Oleksy, Prorektor ds. rozwoju i kontaktów z gospodarką. Srebrny Krzyż Zasługi otrzymał dr inż. Zbigniew Plewako. Brązowym Krzyżem Zasługi zostali odznaczeni:
- dr inż. Marek Bolanowski,
- dr inż. Elżbieta Chmiel – Szukiewicz,
- dr hab. inż. Paweł Chmielarz, prof. PRz,
- dr inż. Marcin Chutkowski,
- dr inż. Kazimierz Kamuda,
- mgr inż. Dorota Obarska,
- dr hab. inż. Tomasz Rogalski, prof. PRz,
- dr hab. Beata Rzepka, prof. PRz,
- dr inż. Mariusz Węglarski.
Medalem Komisji Edukacji Narodowej, nadanym przez Ministra Edukacji Narodowej, zostało wyróżnionych 21 pracowników naszej Uczelni:
- dr hab. inż. Tadeusz Balawender, prof. PRz,
- dr inż. Piotr Cieciński,
- dr Andrzej Chmielowiec,
- dr hab. inż. Renata Gruca-Rokosz, prof. PRz,
- mgr Katarzyna Kania,
- dr inż. Zbigniew Kiełbasa,
- mgr Barbara Oleksiewicz,
- dr inż. Bartosz Pawłowicz,
- dr hab. inż. Katarzyna Pietrucha-Urbanik, prof. PRz,
- dr inż. Paweł Rzucidło,
- mgr Aneta Sondej,
- dr inż. Grzegorz Straż,
- dr inż. Tomasz Świętoń,
- dr hab. inż. Barbara Tchórzewska-Cieślak, prof. PRz,
- dr inż. Mariusz Trojnar,
- dr Stanisław Wędrychowicz,
- dr Katarzyna Wilczek,
- dr inż. Barbara Wilk,
- dr inż. Krzysztof Wilk,
- mgr Anna Wyrostek,
- dr inż. Dariusz Wyrwa.
Wręczono też medale „Zasłużonym dla Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza”. Otrzymali je:
- mgr Robert Bielówka – Dyrektor MTR Międzynarodowych Targów Rzeszowskich,
- mgr inż. Stanisław Fąfara – Dyrektor Niepublicznego Zespołu Szkół w Ropczycach,
- inż. Andrzej Łojszczyk,
- dr inż. Joanna Marnik,
- dr hab. inż. Mariusz Oleksy, prof. PRz,
- inż. Kazimierz Szląskiewicz,
- dr inż. Tomasz Żabiński.
Z okazji rozpoczęcia nowego roku akademickiego Politechnika Rzeszowska otrzymała też liczne listy gratulacyjne. Życzenia i listy gratulacyjne nadesłali m.in. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, Wiceprezes Rady Ministrów oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin, Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, hierarchowie kościoła, parlamentarzyści, przedstawiciele władz województwa i rektorzy wielu polskich uczelni.
Oprawę muzyczną uroczystości stworzył Chór Akademicki Politechniki Rzeszowskiej pod batutą pani Lidii Chalińskiej.
Pliki do pobrania
- List Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy (833.50 KB, pdf)
- List Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego (96.85 KB, pdf)
- List Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina (195.25 KB, pdf)
- List Posła na Sejm RP Andrzeja Matusiewicza (4.41 MB, pdf)
- List Posła do Parlamentu Europejskiego Bogdana Rzońcy (2.47 MB, pdf)
- List Prezydenta Miasta Rzeszowa Tadeusza Ferenca (89.54 KB, pdf)
- List Prezydenta Miasta Przemyśla Wojciecha Bakuna (5.09 MB, pdf)
- List prof. dr. hab. inż. Józefa Gawlika (4.12 MB, pdf)
- List Rektora Politechniki Gdańskiej (2.54 MB, pdf)
- List Rektora Uniwersytetu Medycznego (49.51 KB, pdf)
- List Rektora Uniwersytetu Rolniczego (63.50 KB, pdf)
- List Rektora Wileńskiego Uniwersytetu Technicznego (2.91 MB, pdf)
- List Rektora Wyższej Szkoły Inżynieryjno-Ekonomicznej (3.07 MB, pdf)
- List Arcybiskupa Metropolity Przemyskiego (3.22 MB, pdf)
- List Dyrektora Sieć Badawcza Łukasiewicz Instytutu Lotnictwa (2.13 MB, pdf)
- List Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów (3.33 MB, pdf)