Politechnika Rzeszowska w prestiżowym THE World University Rankings 2023
W najnowszym THE World University Rankings 2023 znalazły się 32 polskie uczelnie. To światowe zestawienie obejmuje w najnowszej edycji ponad 1799 podmiotów szkolnictwa wyższego o różnym profilu ze 104 państw, co czyni je największym i najbardziej zróżnicowanym dotychczasowym rankingiem uniwersytetów.
W klasyfikacji światowej rankingu Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza zajmuje miejsce w przedziale 1501+. W tym zestawieniu znalazły się także takie uczelnie, jak: Politechnika Białostocka, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Politechnika Rzeszowska, Szkoła Główna Handlowa, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie i Politechnika Wrocławska.
W rankingu THE WUR w przedziale 1201–1500 znalazły się natomiast ośrodki: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Opolska, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański, Politechnika Śląska, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Uniwersytet Wrocławski.
W tegorocznym rankingu przeanalizowano ponad 121 mln cytowań z ponad 15,5 mln publikacji badawczych oraz uwzględniono odpowiedzi na ankiety od 40 tys. naukowców z całego świata. Do rankingu zebrano łącznie ponad 680 tys. danych z ponad 2,5 tys. instytucji, które je przesłały.
Zestawienie tworzone jest na podstawie 13 starannie skalibrowanych wskaźników, które mierzą wydajność instytucji w obszarach: nauczanie, badania, transfer wiedzy do gospodarki i prestiż międzynarodowy.
Ranking bierze pod uwagę takie kryteria, jak: jakość kształcenia i środowiska uczenia się (teaching) – 30 proc., jakość prowadzonych badań (research) – 30 proc., wpływ prowadzonych badań – 30 proc., perspektywy międzynarodowe: pracownicy, studenci i badania (international outlook) – 7,5 proc. oraz transfer wiedzy (international outlook) – 2,5 proc.
Źródło: naukawpolsce.pl