VI Podkarpackie Seminarium Spawalnicze 2023
Na Politechnice Rzeszowskiej odbyło się VI Podkarpackie Seminarium Spawalnicze, które zorganizował zespół z Katedry Odlewnictwa i Spawalnictwa na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa. Współorganizatorem wydarzenia była Regionalna Izba Gospodarcza w Stalowej Woli. To już szóste cykliczne spotkanie inżynierów spawalników na naszej uczelni.
Uczestnicy i wystawcy
W seminarium udział wzięło ponad 250 osób z 70 firm z branży spawalniczej i nie tylko z regionu województwa podkarpackiego, ale również o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Wydarzeniu towarzyszyły targi wystawiennicze, w których uczestniczyło 12 wystawców: ABICOR BINZEL Technika Spawalnicza Sp. z o.o., CLOOS – Polska SP. z o.o., ESAB Polska Sp. z o.o., FANUC Polska Sp. z o.o., FRONIUS Polska Sp. z o.o. MECHANIC SYSTEM Sp. z o.o., ROBOT PARTNER Sp. z o.o., RYWAL-RHC Sp. z o.o., Technika Spawalnicza Sp. z o.o., TOMSYSTEM Sp. z o.o., YASKAWA Polska Sp. z o.o., ZALCO Sp. z o.o.
Otwarcie
Seminarium rozpoczęło wystąpienie prof. dr. hab. inż. Antoniego W. Orłowicza, który przywitał przedstawicieli firm - integratorów, prezentujących swoje wdrożenia i sprzęt, oraz uczestników wydarzenia. Następnie oddał głos JM Rektorowi Politechniki Rzeszowskiej prof. dr. hab. inż. Piotrowi Koszelnikowi, który dokonał uroczystego otwarcia. W wydarzeniu wziął udział także prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego był prof. dr hab. inż. Antoni W. Orłowicz. W skład prezydium komitetu organizacyjnego wchodzili: kierownik Katedry Odlewnictwa i Spawalnictwa dr hab. inż. Marek Mróz, prof. PRz, dr hab. inż. Zenon Opiekun, prof. PRz, dr inż. Bogdan Kupiec oraz Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej Marcin Górski.
Tematyka
Mottem przewodnim seminarium były zagadnienia dotyczące automatyzacji i robotyzacji procesów spawalniczych. W trakcie trwania seminarium wygłoszono 13 referatów. Tematyka seminarium obejmowała następujące zagadnienia:
- „Nowa odsłona zgrzewania tarciowego z przemieszaniem friction stir welding”, Technika Spawalnicza Sp. z o.o.,
- „Od najprostszych do najtrudniejszych procesów technologicznych – przykłady wdrożeń flagowych robotów marki FANUC”, FANUC Polska Sp. z o.o.,
- „Najnowsze trendy w robotyzacji spawania i obróbki odlewów – programowanie stanowisk zrobotyzowanych w trybie offline”, Mechanic System Sp. z o.o.,
- „Wybrane parametry procesowe dla spawania metodą 121 prądem przemiennym AC”, ESAB Polska Sp. z o.o.,
- „FRONIUS - automatyzacja i robotyzacja w spawaniu”, FRONIUS Polska Sp. z o.o.,
- „Spawanie laserowe – taktylne oraz wizyjne systemy wspomagania”, ABICOR BINZEL Technika Spawalnicza Sp. z o.o.,
- „Zastosowanie robotów współpracujących w produkcji spawalniczej”, TOMSYSTEM Sp. z o.o.,
- „Zrobotyzowane aplikacje spawalnicze – przykłady wdrożeń”, CLOOS-Polska Sp. z o.o.,
- „Orbitalne spawanie rur”, ZALCO Sp. z o.o.,
- „Robotyzacja procesów spawalniczych i hutniczych”, Robot Partner Sp. z o.o.,
- „Spawanie cobotem”, YASKAWA Polska Sp. z o.o.,
- „Usprawnienie zadań spawalniczych w twojej firmie poprzez wykorzystanie kompleksowej oferty automatyzacji grupy RYWAL-RHC”, RYWAL-RHC Sp. z o.o.,
- „W dobie podwyżek – spawanie w osłonach gazowych GMAW”, Messer Polska Sp. z o.o.
W programie seminarium przewidziano również możliwość zapoznania się z ofertami firm prezentujących swoje osiągnięcia na targach wystawienniczych, które cieszyły się dużym powodzeniem zwłaszcza w przerwach pomiędzy panelami referatowymi.
Podsumowaniem seminarium było odebranie przez każdego uczestnika certyfikatu kompetencji, zgodnego z procesem podtrzymywania uprawnień certyfikatów kompetencji inżynierów IWE. Seminarium cieszyło się ogromnym zainteresowaniem społeczności spawalników.