Władze uczelni czynią starania o ustanowienie roku 2022 rokiem Ignacego Łukasiewicza
Przedstawiciele władz Politechniki Rzeszowskiej spotkali się z marszałkiem województwa podkarpackiego. Podczas rozmów poruszana była kwestia ustanowienia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej roku 2022 rokiem Ignacego Łukasiewicza, a także propozycja utworzenia Eurokarpackiego Centrum Ratownictwa Powietrznego i Bezpieczeństwa Portów Lotniczych oraz finansowanie sportu akademickiego na naszej uczelni.
W związku ze zbliżającą się dwusetną rocznicą urodzin i sto czterdziestą rocznicą śmierci Ignacego Łukasiewicza Politechnika Rzeszowska postanowiła oddać hołd jednemu z najwybitniejszych naukowców w Polsce, który od 1974 r. jest jej patronem. Senat PRz podjął uchwałę w tej sprawie, wyraził również poparcie wniosku o zwrócenie się do prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Kapituły Orderu Orła Białego o odznaczenie pośmiertnie Ignacego Łukasiewicza Orderem Orła Białego. Władze uczelni wysłały już pisma w tej sprawie do marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i prezydenta RP.
W spotkaniu uczestniczyli: marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, dyrektor Centrum Sportu Akademickiego PRz Jerzy Pająk oraz jego zastępca Grzegorz Sowa.
„Zależy nam, aby uczcić i uhonorować naszego patrona Ignacego Łukasiewicza, który był nie tylko wybitnym naukowcem, ale także działaczem niepodległościowym i społecznikiem” – mówił rektor prof. Piotr Koszelnik. Władze uczelni chcą też wspólnie z samorządem województwa wystąpić do Polskiego Komitetu ds. UNESCO o honorowy patronat nad przyszłorocznymi obchodami.
Przedstawiciele Politechniki Rzeszowskiej zaprezentowali działania, jakie zamierzają podjąć w ramach roku Łukasiewicza. W planach są m.in.: stała wystawa (ekspozycja) na PRz dotycząca Ignacego Łukasiewicza, hologram I. Łukasiewicza przedstawiający historię, teraźniejszość i przyszłość, stanowiący przewodnik po historii przemysłu na ziemiach polskich, np. COP, PGNiG, gra planszowa dotycząca historii przemysłu naftowego i życia I. Łukasiewicza, konferencja naukowa nt. przemysłu (przeszłość, teraźniejszość, przyszłość) oraz publikacja pokonferencyjna, publikacja o Ignacym Łukasiewiczu autorstwa prof. G. Ostasza i prof. G. Zamoyskiego, gala z koncertem i nadanie medalu Łukasiewicza, gra miejska – szlakiem I. Łukasiewicza, a także projekcja filmów o Ignacym Łukasiewiczu i jego wkładzie w rozwój nauki.
Marszałek Władysław Ortyl odniósł się przychylnie do tego pomysłu. Również samorząd województwa podkarpackiego zamierza w przyszłym roku godnie uczcić okrągłą rocznicę tego wielkiego Polaka. Planowane jest oddanie Podkarpackiego Centrum Nauki, któremu będzie patronował Ignacy Łukasiewicz.
Drugim tematem poruszonym na spotkaniu była propozycja utworzenia Eurokarpackiego Centrum Ratownictwa Powietrznego i Bezpieczeństwa Portów Lotniczych. Miałyby się w nim odbywać treningi oraz praktyczne i teoretyczne szkolenia ratowników lotniczych, górskich, wysokościowych, wodnych i medycznych. Z usług centrum mogłyby korzystać także służby ratownicze innych państw karpackich, np. Słowacji czy Ukrainy.
„Region karpacki potrzebuje skoordynowanych działań ratowniczych, wspólnych szkoleń ratowników, aby sprawniej nieść pomoc mieszkańcom tego obszaru. Podejmujemy już od jakiegoś czasu jako województwo takie inicjatywy, ale działalność centrum szkoleniowego na pewno przyczyniłaby się do jeszcze większej profesjonalizacji w tym zakresie” – mówił marszałek W. Ortyl.
Podczas spotkania rozmawiano również na temat finansowania sportu akademickiego na Politechnice Rzeszowskiej.