Podstrona: XXX edycja Seminarium „Wybrane Problemy Chemii” / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

XXX edycja Seminarium „Wybrane Problemy Chemii”

2024-01-29 , red.  Dorota Głowacz-Czerwonka, Anna Worosz
Pokazy chemiczne,

XXX Seminarium „Wybrane Problemy Chemii” jest adresowane do uczniów szkół średnich województwa podkarpackiego (i nie tylko) i jak co roku odniosło spektakularny sukces. Zostało ono zorganizowane 24-25 stycznia br. przez Wydział Chemiczny Politechniki Rzeszowskiej i I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie, przy wsparciu IV LO w Rzeszowie i Samorządu Studenckiego Wydziału Chemicznego.

Uczestnicy

Seminarium otworzył JM Rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik. Uczestników wydarzenia powitali także dziekan Wydziału Chemicznego prof. dr hab. inż. Dorota Antos, dyrektor I LO w Rzeszowie mgr Piotr Wanat, wieloletnia przewodnicząca Samorządu Studentów WCh mgr inż. Anna Nieczaj oraz organizator Seminarium dr inż. Dorota Głowacz-Czerwonka, prodziekan ds. współpracy z otoczeniem.

W wydarzeniu uczestniczyli również: odpowiedzialny za koła naukowe i kontakty ze szkołami prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Grzegorz Ostasz oraz twórcy idei Seminarium – emeryci: wieloletni dyrektor I LO mgr Ryszard Kisiel i mgr Kazimiera Pisulińska  z III LO w Rzeszowie.

Dziekan Wydziału Chemicznego prof. Dorota Antos zaprezentowała uczestnikom ofertę kształcenia na Wydziale Chemicznym i omówiła współpracę z przemysłem, a prodziekan ds. współpracy z otoczeniem dr inż. Dorota Głowacz-Czerwonka przedstawiła możliwości współpracy z szkołami wynikające z projektu Politechniczna Sieć „Via Carpatia”. Następnie przedstawicielka Samorządu Studenckiego WCh mgr inż. Anna Nieczaj opowiedziała uczniom o wydziale z perspektywy studenta.

Program

Podczas seminarium uczestnicy wysłuchali bardzo interesujących wykładów „Zaszczepmy się wiedzą czyli prawdy i mity o szczepieniach…”, który przygotowała dr Marta Sochacka-Piętal oraz „Chemia w kropli piwa…” autorstwa dr. inż. Macieja Kisiela. Następnie obejrzeli spektakularne, pełne kolorów i „magii” pokazy chemiczne przeprowadzone przez prof. dr. hab. inż. Wiktora Bukowskiego wraz ze studentkami i studentami pracującymi w Kole Naukowym „ESPRIT”. Atrakcją spotkania był koncert Studenckiego Zespołu Artystycznego „FORTE”.

Uczniowie mogli również zapoznać się  z bardzo atrakcyjną ofertą stoisk kół naukowych działających na Wydziale Chemicznym: „INSERT”, „IPSUM” i „PRzeTwórcy”, „Ab Initio i inaugurującego swoją działalność  Koła „PRzy Piwie”,  a na stoisku Samorządu Studentów Politechniki Rzeszowskiej uzyskać wszelkie informacje dotyczące studiowania, oferty kół naukowych, zaplecza socjalnego i kulturalnego. Do dyspozycji uczniów pozostawali również studenci Wydziału Chemicznego, chętni do odpowiedzi na pytania związane z kierunkami studiów i rekrutacją. Uczniowie mogli również pod bacznym okiem studentów studiów II stopnia na WCh zwiedzać laboratoria Wydziału Chemicznego.

Wszystkim osobom zaangażowanym serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję, że wysiłek włożony w organizację seminarium zaowocuje ogromną liczbą kandydatów na studia na Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej.