Dr inż. Ewa Lipińska z tytułem Srebrnego Zwycięzcy Nauki
Dr inż. Ewa Lipińska z Zakładu Przedsiębiorczości, Zarządzania i Ekoinnowacyjności Wydziału Zarządzania otrzymała nagrodę – udokumentowany dyplomem tytuł Srebrnego Zwycięzcy Nauki za artykuł naukowy „Autopromocja monografii »Zarys teorii państwa jako organizacji bezpiecznej ekologicznie w badaniach empirycznych«, autorstwa Ewy Jadwigi Lipińskiej, wydanej w 2022 r. przez Oficynę Wydawniczą Politechniki Rzeszowskiej”, w dziedzinie naukowej „nauki społeczne” i dyscyplinie naukowej „nauki o zarządzaniu i jakości”. Nagroda została przyznana podczas I Mistrzostw Świata Nauki, które odbywały się w Dubaju.
Nagrodzona praca
W artykule Ewa Lipińska dokonała autorskiej promocji swojej monografii, w której przedstawiła analizę czterech koncepcji: bezpieczeństwa ekologicznego, odpowiedzialności społecznej, zrównoważonego rozwoju i zarządzania środowiskowego, celem wykazania, że ta sama terminologia może przedstawiać różne znaczenia i podejścia do rozwoju państwa lub obszarów miejskich. W monografii zostały zarysowane badania teoretyczne i empiryczne, które implikują dyskusję na temat aspektów środowiskowych w kontekście pięciu nurtów rozwoju: transformacji prowadzącej do konfrontacji i zbliżenia między państwami i narodami, bezpieczeństwa ekologicznego jako złożonej, wielopoziomowej i wielowątkowej koncepcji rozwoju państw, odpowiedzialności społecznej, ponieważ istota rozwoju państw tkwi w przełamywaniu tradycyjnych zachowań społecznych wykorzystujących zasoby środowiska, praktyczności koncepcji zrównoważonego rozwoju, ponieważ determinuje on sprawiedliwość społeczną i współodpowiedzialność za teorię rozwoju państw, zarządzania środowiskowego inspirującego zintegrowanie wymienionych nurtów rozwoju. W pracy zostały omówione wyniki badań 18 miast regionalnych Polski, jak również zdefiniowano pojęcia bezpieczeństwa ekologicznego państwa oraz odpowiedzialnego społecznie i zrównoważonego rozwoju miasta. Autorka podsumowała również kwestię braku bezpieczeństwa ekologicznego państwa.
Mistrzostwa Świata Nauki
Mistrzostwa Świata Nauki to jedno z wydarzeń naukowych, w którym udział pozwala uczelni wejść do międzynarodowych rankingów uczelni i w międzynarodową przestrzeń naukową i edukacyjną. W wydarzeniu udział wzięli fizycy, matematycy, lekarze, biolodzy, chemicy, ekonomiści, filologowie, językoznawcy, prawnicy, historycy, politolodzy, specjaliści z zakresu stosunków międzynarodowych, geografowie, filozofowie, specjaliści z zakresu administracji publicznej, nauk technicznych, przyrodniczych i pedagogicznych. W I Międzynarodowych Mistrzostwach Świata Nauki w Dubaju wzięło udział 1236 uczestników z 69 krajów.
Międzynarodowy panel ekspercki złożony z renomowanych naukowców oceniał prace naukowców według systemu punktowego i wyłonił zwycięzców według dziedzin nauki. Wśród jurorów znalazło się ponad 30 laureatów Nagrody Nobla. Zgłoszono prace z 38 dziedzin nauki. Nagrody otrzymało 360 naukowców.
Zainteresowania naukowe autorki
Dr inż. Ewa J. Lipińska jest autorką, dydaktykiem, mówcą i konsultantem z zakresu nauk społecznych i nauk inżynieryjno-technicznych. Przez przyjaciół, kolegów po fachu i klientów określana jako jedna z najbardziej wnikliwych, silnych i zarazem empatycznych osób.
Dr inż. Ewa J. Lipińska jest absolwentką Akademii Górniczo-Hutniczej im. St. Staszica w Krakowie. Dyplom inżyniera w specjalności gazownictwo ziemne i magistra w specjalności ochrona środowiska w gospodarce obroniła na Wydziale Wiertnictwa Nafty i Gazu, a pracę doktorską na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. Macieja Mazurkiewicza w 2006 r.
Jest autorką publikacji naukowych, m.in.: „Rozmieszczenie i wpływ na środowisko emisji ze złóż substancji węglowodorowych współwystępujących ze złożami wód mineralnych w gminie Iwonicz-Zdrój” (2013), „Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne jako instrument polityki zarządzania zasobami środowiska” (2011), „Gospodarka odpadami” (2004), „Ochrona środowiska od atmosfery do górotworu” (2003) i wielu artykułów naukowych wygłoszonych na konferencjach krajowych i międzynarodowych, oraz współautorką publikacji „Powódź 2010 – przyczyny i skutki” wraz z suplementem do publikacji na płycie DVD pt. „Walcząc z żywiołem” i „Uzdrowiska województwa podkarpackiego – identyfikacja wybranych zagrożeń środowiska”.
Dorobek naukowy wzbogaciła o dwie prace badawcze. Pierwsza praca finansowana przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego (2007–2010) dotyczyła „Oceny wpływu wyrobisk górniczych początków górnictwa naftowego (kopanek) na środowisko”. W latach 2011–2013 była kierownikiem projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki na podstawie umowy podpisanej z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego pt. „Ocena wpływu naturalnej migracji przypowierzchniowej substancji węglowodorowych na warunki eksploatacji wód mineralnych na przykładzie Iwonicza-Zdroju”.
Obecnie głównym tematem naukowym i publikacyjnym dr inż. Ewy Lipińskiej jest rola administracji rządowej i samorządowej w rozwiązywaniu problemów globalnych, regionalnych i lokalnych wspólnot samorządowych z punktu widzenia miast regionalnych i gmin o statusie uzdrowiska (lub obszarów ochrony uzdrowiskowej). Omawia tematykę dotyczącą współpracy międzynarodowej w przeciwdziałaniu poważnym awariom z punktu widzenia bezpieczeństwa (wewnętrznego i zewnętrznego), traktującego priorytetowo bezpieczeństwo ekologiczne. W tym ostatnim kontekście specjalizuje się w prawie Unii Europejskiej z dziedziny nauk społecznych w dyscyplinach nauki o zarządzaniu i jakości oraz nauki o bezpieczeństwie, a z dziedziny nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynierii środowiska.
Dr inż. Ewa Lipińska jest liderem zajmującym się inspirowaniem i nauczaniem osób chcących dawać swoim zachowaniem świadectwo wiary w sens osiąganych celów, rozwijania wartości, przyjmowania strategii i odpowiedzialności za osiągane wyniki dodatnie w zarządzaniu organizacjami i ich kontroli oraz monitoringu środowiska, w tym w organizacji jako miejscu pracy. Celem dr inż. Ewy Lipińskiej jest wprowadzenie organizacji (każdej) w przyszłość przez poczucie wartości, jedności i sensu pracy na rzecz społeczeństwa obywatelskiego (globalnego, regionalnego i lokalnego). Promuje ciągłe uczenie się i polepszanie wyników zarządzania zmianą i planowania rozwoju.
W miejscu pracy jej zainteresowania koncentrują się na współdziałaniu i pracy zespołowej – przywództwie oraz badaniu wydajnych zespołów wyzwalających zaangażowanie pracowników.